15.04.2020

Pomóż uczniom zbudować właściwe nawyki cyfrowe – zgłoś szkołę do MegaMisji!

Przeniesienie nauczania ze szkolnych klas do internetu pokazało, jak istotne są kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli. W Fundacji Orange od lat pomagamy im je zdobywać. Teraz zapraszamy szkoły do udziału już w piątej edycji MegaMisji – programu edukacyjnego dla klas 1-3.

Na czym polega MegaMisja?

MegaMisja to kompleksowy 10-miesięczny cykl zajęć dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. W czasie programu dzieci uczą się, jak zachować bezpieczeństwo i umiar w korzystaniu ze smartfonów, internetu oraz jak chronić swoją prywatność w sieci. Zdobywają umiejętności wyszukiwania i segregowania informacji prawdziwych od tych niewiarygodnych. Ważnym elementem programu jest również współpraca i wiedza na temat tego, jak komunikować się offline i online. Na zajęciach uczniowie dowiadują się, czym są netykieta i prawa autorskie, a także jak zrobić grafikę czy film. Szkoły otrzymują od Fundacji Orange sprzęt multimedialny – tablety, audiobooki, książki, zabawki edukacyjne, a nauczyciele zyskują nowe kompetencje. Program bazuje na scenariuszach przygotowanych przez specjalistów, a na przeprowadzenie zajęć wystarczy 1 godzina tygodniowo w czasie lekcji lub na świetlicy.

Jak zgłosić się do programu?

Do 15 maja trwa nabór szkół, które dołączą do blisko tysiąca placówek i 27 tysięcy uczniów – dotychczasowych uczestników MegaMisji. Aby stać się jedną z nich, należy wypełnić formularz na stronie: https://megamisja.pl/zgloszenie/ oraz rozwiązać zadanie rekrutacyjne, które przygotowaliśmy, biorąc pod uwagę realia zdalnego nauczania. Następnie komisja oceni je pod kątem pomysłowości, zaangażowania dzieci oraz wykorzystania narzędzi cyfrowych. Listę szkół, które zostały przyjęte do udziału w MegaMisji, opublikujemy w czerwcu, a zajęcia zaczną się od nowego roku szkolnego.

Dlaczego warto?

Badania EU Kids Online 2018 wykazały, że aż 82,5% dzieci w wieku 9-17 lat korzysta codziennie z internetu za pomocą smartfona. Oczywiście, wraz z początkiem edukacji zdalnej i obecnej sytuacji dane te zostały całkowicie zaburzone. Ostatnie tygodnie szczególnie wyraźnie pokazują, że od technologii nie ma ucieczki, że jest ona nam potrzebna na co dzień, również osobom bardzo młodym. Dlatego też tak ważne, aby dzieci potrafiły wykorzystywać ją mądrze i bezpiecznie. MegaMisja uczy jak poruszać się w cyfrowym świecie, a zajęcia opierają się na fabularnej bajce – Cyfrowym Laboratorium, która sprawia, że są one jeszcze ciekawsze i bardziej angażujące dla uczniów. Cztery edycje programu pokazały, że kompetencje cyfrowe nie są jedynymi, które nabywają uczniowie. Dzieci rozwijają się również w zakresie zdolności społecznych – współpracy, komunikacji czy osiągania porozumienia z innymi. A swobodna atmosfera zajęć powoduje, że często najbardziej zaangażowanymi osobami niekoniecznie są codzienni „prymusi”.

To co? Startujemy?

Zgłoszenia do bezpłatnego programu MegaMisja dla klas 1-3 przyjmujemy do 15 maja. Przygotowaliśmy również program dla starszych dzieci – #SuperKoderów dla klas 4-8, do których rekrutacja też jest obecnie otwarta! Dowiedz się więcej na superkoderzy.pl